Poznáte pojem ochranná známka Európskej únie? Akú ochranu označeniu tovaru alebo služieb takáto známka poskytuje, aké sú jej výhody v porovnaní s národnou ochrannou známkou a koľko Vás jej registrácia bude stáť? Odpovede na tieto a prípadne ďalšie súvisiace otázky sa v dnešnom článku pokúsime stručne uviesť.
Na úvod si pre úplnosť zadefinujeme čo si môžeme predstaviť pod pojmom ochranná známka. Súvisiaca právna úprava legálne definuje ochrannú známku ako slovné, obrazové označenie, označenie vzoru, označenie tvorené jednou farbou alebo kombináciou farieb, zvukové označenie alebo iné označenie, ktoré je spôsobilé odlíšiť tovary alebo služby jednej osoby od tovarov alebo služieb inej osoby.
K spôsobilosti ochrannej známky poskytnúť benefity, s ochrannou známkou spojené, je potrebné, aby majiteľ ochrannej známky vykonal jej registráciu na príslušnom úrade. Následne, až po úspešnej registrácii získava právo ochrannú známku používať na označenie svojich tovarom alebo služieb, pre ktoré je ochranná známka registrovaná.
V krajinách Európskej únie existuje štvorstupňový systém k zápisu ochrannej známky. Inými slovami, ak si chcete dať zaregistrovať ochrannú známku, máte štyri možnosti ako tak urobiť, a to:
- Priamo do konkrétnej krajiny na príslušný úrad priemyselného vlastníctva, tým prihlasovateľ získa ochranu v krajine, v ktorej registráciu vykonal,
- Podaním medzinárodnej prihlášky podľa Madridského dohovoru, ktorou prihlasovateľ získa ochranu vo všetkých zmluvných štátoch Madridskej dohody,
- Podaním prihlášky na Úrade Beneluxu pre duševné vlastníctvo, pre získanie ochrany v Belgicku, Luxembursku alebo Holandsku.
- Podaním prihlášky ochrannej známky Európskej únie, ktorou majiteľ získava práva s ňou spojené na používanie v celej Európskej únii.
Prečo sa práve rozhodnúť pre registráciu ochrannej známky Európskej únie? Výhod je viacero a medzi tie najzásadnejšie patria jej pomerne jednoduchá registrácia v domovskom jazyku, jej uplatnenie na trhu s približne 500 miliónmi zákazníkmi, jej platnosť až 10 rokov s možnosťou jej predĺženia a jej cena 850,- eur, ktorá je v porovnaní s benefitmi, ktoré ponúka výhodná.
Samotná registrácia Ochrannej známky Európskej únie sa uskutočňuje prostredníctvom elektronickej prihlášky. Upozorňujeme, že je dôležité, aby bola podaná prihláška „bezchybná“, nakoľko v prípade nedostatkov môže byť prihláška zamietnutá a v takom prípade sa poplatok 850,- eur nevracia. Preto odporúčame jej registráciu zveriť do rúk odborníkovi v danej problematike.
K úspešnej registrácii budete potrebovať predovšetkým určiť aký druh ochrannej známky chcete zapísať. V praxi sa najčastejšie využívajú slovné alebo obrazové známky, či obrazové známky obsahujúcu slovné prvky. Druhy ochranných známok sú dostupná k nahliadnutiu na stránke Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo, na odkaze: https://euipo.europa.eu/ohimportal/sk/trade-mark-definition#types. Podobizeň ochrannej známky je potrebné priložiť k prihláške v podobe a kvalite, ktoré sa líšia v závislosti od konkrétneho druhu ochrannej známky. Napríklad pri obrazovej známke musí mať vyjadrenie prihlasovaného označenia takú kvalitu, že je možné jej zmenšenie na veľkosť najmenej 8 cm na šírku alebo 8 cm na výšku, vo formáte JPG s veľkosťou súboru najviac 2 MB a rozlíšením 300 dpi.
Známka je spôsobilá na zápis iba ak má rozlišovaciu spôsobilosť v rozsahu, aby spotrebiteľ dokázal rozoznať, čoho sa označenie týka. Zároveň ochranná známka nesmie opisovať tovar alebo služby, ktoré prihlasovateľ ponúka.
Ďalším krokom je určiť zoznam výrobkov z Niceského triedenia ochranných známok na ktoré sa ochranná známka vzťahuje. Niceské triedenie ochranných známok predstavuje kvázi zoznam rôznych výrobkov v podobe šablón, napr. dezinfekčný krém a prihlasovateľ spomedzi šablón vyberie tie, ktoré sa mu zdajú byť najpodobnejšie k výrobkom, ktorým chce poskytnúť ochranu.
Po podaní prihlášky s potrebnými náležitosťami prebehne jej prieskum Úradom Európskej únie pre duševné vlastníctvo. Ak nezistí žiadne nedostatky, ďalšie spracovanie prihlášky prebehne postupom „fast track“, čo znamená zrýchlený postup, ktorý môže trvanie vybavenia prihlášky zo štandardných cca 6 mesiacov skrátiť o cca 1-2 mesiace. K takémuto postupu bude však potrebné hneď po podaní prihlášky bankovým prevodom zaplatiť poplatok 850,- eur.
Ako bolo spomenuté registrácia ochrannej známky Európskej únie nie je náročná. Tento proces si ale vyžaduje dôkladnú prípravu, pri ktorej zanedbaní možno prísť o registračný poplatok. Preto, ak rozmýšľate o registrácii ochrannej známky Európskej únie alebo len potrebujete právnu v súvislosti s ochrannými známkami, neváhajte kontaktovať našich skúsených advokátov.