Ste zamestnancom Startapu a máte uzatvorenú pracovnú zmluvu. Ste tvorivý človek, ktorý vie programovať, a preto pre rozbehnutie biznisu Startapu vytvoríte počítačový program, ktorý Vám a Vaším kolegom pomôže pri každodennom plnení úloh. Z právneho hľadiska, konkrétne podľa ustanovení Autorského zákona (zákon č. 185/2015 Z.z.) je tento počítačový program autorským dielom v prípade, ak napĺňa pojmové znaky diela, ktorými sú;
- ide o dielo v oblasti literatúry, umenia alebo vedy,
- dielo je výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora,
- je vnímateľné zmyslami bez ohľadu na jeho podobu, obsah, kvalitu, účel, formu, alebo aj mieru dokončenia.
Počítačový program definuje aj právo Európskej Únie. Z autorskoprávneho hľadiska je počítačový program literárnym dielom, ktorým sa myslí súbor príkazov a inštrukcií vyjadrených v akejkoľvek forme. Počítačový program ako autorské dielo je výsledkom tvorivej duševnej činnosti jeho autora a tvoria ho primárne príkazy a inštrukcie, ktoré sú vyjadrené v strojovom, alebo zdrojovom kóde. [1]
Počítačový program je teda autorom – vami vytvorené dielo. Za okolností, kedy by ste konali sám za seba, by ste v súvislosti s vytvoreným dielom mali postavenie výlučného nositeľa osobnostných aj majetkových práv k tomuto dielu. Čo presne to však znamená?
Osobnostné práva k dielu sú výhradné osobnostné práva, ktoré môže nadobudnúť len samotný autor diela, teda ten, čo dielo vytvoril. Tieto práva sú neprevoditeľné a nie je možné sa ich vzdať. Inými slovami, ak ste počítačový program vytvorili, nie je možné, že by ste sa autorstva k nemu vzdali (dielo je vaše). Obsahom osobnostných práv je okrem práva na autorstvo samotné napríklad aj právo na zverejnenie diela, právo na nedotknuteľnosť diela alebo právo na autorské označenie.
Na druhej strane majetkové práva k počítačovému programu zahŕňajú napríklad možnosť dielo použiť, alebo naopak udeliť súhlas s použitím diela a právo na odmenu za použitie diela.
Vyššie uvedené však neplatí, ak dielo vytvárate pre spomínaný Startap (alebo všeobecne pre obchodnú spoločnosť) napríklad na pokyn od nadriadeného, alebo ak Vám to vyplýva z pracovnej zmluvy. V takomto prípade totiž vykonáva autor k dielu práva podľa osobitného režimu. V tomto osobitnom režime má má silnejšie postavenie práve Startap (váš zamestnávateľ), pre ktorého ste počítačový program vytvorili.
Je to tak z dôvodu, že zákon v prípade vytvorenia diela na splnenie povinností vyplývajúcich zamestnancovi z pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu hovorí o tzv. zamestnaneckom diele, s ktorým Autorský zákon spája osobitný režim. Pri tom dochádza v určitom rozsahu k obmedzeniu majetkových práv zamestnanca (autora). Autor zamestnaneckého diela nemá k takémuto dielu podľa osobitného režimu možnosť vykonávať majetkové práva tak, ako keby toto dielo vytvoril bez záujmu využiť ho pre ekonomický prospech obchodnej spoločnosti (Startapu), napríklad sám pre seba, aby ho neskôr speňažil sám.
V takomto prípade ide o odchýlenie sa od štandardu, kedy právo priznáva silnejšie postavenie voči vytvorenému dielu zamestnávateľovi (nie zamestnancovi ako autorovi). Sú tu však isté zákonné podmienky, ktoré pre vznik zamestnaneckého diela treba naplniť. O zamestnanecké dielo teda pôjde len v prípade, ak;
- dielo vytvoril autor na základe poverenia od zamestnávateľa alebo zamestnávateľ vytvorenie diela inicioval
- autor vytvoril dielo na splnenie povinnosti vyplývajúcej mu z pracovnoprávneho alebo iného obdobného vzťahu.
Pokiaľ by boli tieto podmienky splnené, majetkové práva k takémuto dielu vykonáva namiesto autora vo svojom mene a na svoj účet zamestnávateľ. Práva autora sú tak vo výraznej miere oslabené. Právo priznáva viac práv a silnejšie postavenie zamestnávateľovi, ktorý mal hospodársky (ekonomický) záujem na vytvorení diela, a ktorý jeho vytvorenie často krát aj financuje a má z pracovnoprávneho vzťahu zodpovednosť. Zamestnávateľ, ktorý je oprávnený vykonávať majetkové práva k zamestnaneckému dielu, je oprávnený podľa Autorského zákona dielo zverejniť, označiť ho svojím menom alebo obchodným menom a zároveň je oprávnený dielo dokončiť (ak bolo nedokončené), zmeniť dielo, alebo do neho inak zasiahnuť. Ide tak o významný zásah do majetkových, ale čiastočne aj osobnostných práv vás ako autora počítačového programu v prospech Startapovej spoločnosti.
Na druhej strane oproti silnejšiemu postaveniu zamestnávateľa vznikajú aj nároky pre zamestnanca, ktorý dielo vytvoril. Je napríklad možné, aby sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodli na uzavretí licenčnej zmluvy, na základe ktorej môže zamestnanec vytvorené dielo používať, avšak jeho práva sú stále oproti „štandardnému právnemu postaveniu autora“ obmedzené. Zákon tu chráni autora - zamestnanca až do takej miery, že mu umožňuje v prípade, ak zamestnávateľ odmietne licenčnú zmluvu podpísať, podať žalobu na súd a ňou sa domáhať aby mu súhlas s použitím zamestnaneckého diela udelil. [2] Pokiaľ ste teda zamestnancom Startupovej spoločnosti, a chcete mať prístup k svojmu dielu, zákon Vám ponúka možnosť ochrany vo forme žaloby. Pokiaľ však nechcete svojho zamestnávateľa žalovať a domnievate sa, že vzájomné práva a povinnosti si viete upraviť aj dohodou, túto Autorský zákon pripúšťa.
Zároveň, podľa ustanovenia § 90 ods. 4 Autorského zákona vykonáva majetkové práva k dielu Váš zamestnávateľ len v prípade, ak sa nedohodnete inak. Týmto ustanovením zákon nabáda zamestnávateľa a zamestnanca upraviť si vzájomné práva a povinnosti k dielu tak, nevznikali dodatočné spory, či komplikácie.
V prípade, ak ste ako zamestnanec, alebo iná osoba konajúca v rámci Startapu, alebo akejkoľvek inej obchodnej spoločnosti a prispeli ste k jej rozbehnutiu vytvorením vlastného počítačového programu, zákon Vám umožňuje sa so zamestnávateľom (Startapom) rozumne dohodnúť, v každom prípade však odporúčame na uzavretie takýchto dohôd využiť služby odborníkov, ktorí vám s prípravou dohody pomôžu.
[1] Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/24/ES
[2] Adamová Z., Hazucha B. Autorský zákon. Komentár. 1. vydanie. Bratislava: C. H. Beck, 2018, s. 691 - 705