kaduc-logo

Logo vychádza z koncepcie spojenia moderného a tradičného poňatia advokácie.
Základnú konštrukciu loga
tvoria dva elementy: symbol
pilcrow a názov advokátskej
kancelárie.

Význam symbolu

Aj napriek pandémií a rôznym politickým situáciám je migrácia aktuálne vyššia, ako minulosti s tendenciou aj naďalej stúpať. Pojem migrácia je možné definovať, ako pohyb jednej alebo viacerých osôb v geografickom a sociálnom priestore, spájaný s prechodnou, či trvalou zmenou miesta pobytu.  Cieľom nami predkladaného odborného článku, je poskytnúť čitateľovi súbor informácií súvisiacich s pobytom alebo vstupom cudzincov na územie Slovenskej republiky. 

  1. Vymedzenie základných pojmov

V úvode si dovoľujeme vymedziť základné pojmy, ktorých poznanie je nevyhnutné pre komplexné pochopenie nami predkladaného odborného článku:

Cudzincom je každá osoba, ktorá nie je štátnym občanom Slovenskej republiky.

Občanom Európskej únie je každá osoba, ktorá nie je štátnym občanom Slovenskej republiky a zároveň je štátnym občanom niektorého členského štátu.

Štátnym príslušníkom tretej krajiny je každá osoba, ktorá nie je štátnym občanom Slovenskej republiky a zároveň ani občanom Európskej únie. Rovnako sa štátnym príslušníkom tretej krajiny rozumie aj osoba bez štátnej príslušnosti.

Schengenským priestorom sa rozumie územná časť Európy, v ktorej môžu osoby voľne prekračovať hranice členských štátov bez toho, aby boli osoby podrobené hraničnej alebo colnej kontrole. 

Vízum je povolenie oprávňujúce cudzinca prechádzať alebo zdržiavať sa v schengenskom priestore alebo na území niektorých štátov schengenského priestoru po dobu jeho platnosti. 

Jednotné schengenské vízum (C vízum) umožňuje osobám vstúpiť na územie schengenských krajín na pobyt alebo viac pobytov, ktorých trvanie v súhrne nepresiahne viac ako 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia. Posúdeniu podlieha obdobie 180 dní predchádzajúcich každému jednotlivému dňu pobytu. Maximálna dĺžka platnosti schengenského víza je v trvaní 5 rokov. Charakteristika Schengenských víz a podmienky ich udeľovania upravuje Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 810/2019 z 13. júla 2009, ktorým sa ustanovuje vízový kódex Spoločenstva (vízový kódex)

Národné vízum (D vízum) sa udeľuje osobám za účelom pobytu na území Slovenskej republiky v trvaní viac ako 3 mesiacov. Národné vízum oprávňuje jeho držiteľa na pobyt na území Slovenskej republiky po dobu jeho platnosti a zároveň na pobyt v iných štátoch schengenského priestoru v trvaní najviac 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia.

  1. Vstup a pobyt štátneho príslušníka tretej krajiny na územie Slovenskej republiky

Štátny príslušník tretej krajiny sa môže na území Slovenskej republiky legálne zdržiavať výlučne:

  • s udeleným platným vízom,
  • v rámci bezvízneho styku,
  • s platným povolením na pobyt udeleným iným členským štátom Európskej únie,
  • s udeleným prechodným pobytom,
  • s udeleným trvalým pobytom,
  • s udeleným tolerovaným pobytom.

Slovenská republika je súčasťou schengenského priestoru. V prípade ak boli štátnemu príslušníkovi krajín tretieho sveta udelené schengenské víza, alebo ak má v Slovenskej republike povolený prechodný alebo trvalý pobyt, môže vstupovať na územia členských štátov bez toho, aby bol podrobený hraničnej a colnej kontrole. 

Bez ohľadu na skutočnosť, či je osoba štátnym príslušníkom tretej krajiny, ktorá má bezvízny styk alebo na vstup na územie Slovenskej republiky potrebuje vízum, je každá takáto osoba povinná do 3 pracovných dní od vstupu na územie Slovenskej republiky hlásiť cudzineckej polícii začiatok, miesto a predpokladanú dĺžku pobytu. Výnimkou z ohlasovacej povinnosti je situácia, kedy takáto osoba je ubytovaná v hoteli alebo inom ubytovacom zariadení. V uvedenom prípade má povinnosť hlásiť pobyt cudzinca ubytovateľ. 

Pri spracovaní tohoto článku sme primárne vychádzali z novely zákona o pobyte cudzincov účinnej od 1.1.2023.

  1. Bezvízny styk

Štátni príslušníci nasledujúcich krajín, môžu vstúpiť na územie Slovenskej republiky na základe platného cestovného dokladu bez víza na najviac 90 dní v priebehu pol roka: Albánsko (držitelia biometrických pa- sov), Andorra, Antiqua a Barbuda, Argentína, Aruba, Austrália, Bahamy, Barbados, Bosna a Hercegovina (držitelia biometrických pasov), Brazília, Brunej, Curacao, Čierna Hora (držitelia biometrických pa- sov), Čile, Dominika, Grenada, Guatemala, Gruzínsko (držitelia biometrických pasov), Honduras, Hongkond OAO, Izrael, Japonsko, Kanada, Kiribati, Kolumbia, Kórejská republika (Južná Kórea), Macedónsko (držitelia biometrických pasov), Malajzia, Maurícius, Moldavsko (držitelia biometrických pasov),  Mexiko, Monako, Nový Zéland, Nikaragua, Panama, Paraguaj, Salvádor, San Maríno, Seychelly, Samoa, Singapur, Spojené štáty americké, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, Srbsko (držitelia biometrických pasov), Svätý Vincent a Grenadíny, Svätý Krištof a Nevis, Švajčiarsko, Šalamúnsove ostrovy, Uruguaj, Vatikán (Svätá Stolica), Tonga, Trinidad a Tobogo, Ukrajina, Uruguaj, Venezuela. Pre vylúčenie akýchkoľvek pochybností si aktuálny zoznam krajín bezvízneho styku prosím overte na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

  1. Vízová povinnosť

V prípade, ak cudzinec nie je štátnym príslušníkom jednej z vyššie uvedených krajín, je za účelom krátkodobého vstupu na územie Slovenskej republiky nepresahujúceho 90 dní potrebné, aby mal udelené vízum. Slovenská republika udeľuje štátnym príslušníkom tretích krajín schengenské alebo národné vízum, na ktoré však neexistuje právny nárok. 

  1. Schengenské vízum

Schengenské vízum oprávňuje jeho držiteľa na vstup na územie všetkých krajín schengenského priestoru. Schengenské vízum môže byť udelené na jeden alebo aj viac vstupov, avšak jeho maximálna dĺžka trvania nesmie prekročiť 90 dní za posledných 180 dní odo dňa prvého vstupu. Žiadosť o udelenie schengenského víza sa udeľuje na zastupiteľských úradoch Slovenskej republiky v prípade, ak územie Slovenskej republiky je hlavným účelom vstupu do schengenského priestoru. Žiadosť o udelenie schengenského víza je potrebné podať osobne na predpísanom úradnom tlačive spolu s jeho prílohami na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky akreditovanom pre štát, ktorého je cudzinec štátnym príslušníkom alebo v ktorom má povolený pobyt. O podanej žiadosti rozhoduje konzul do 15 dní (lehotu je možné predĺžiť na 30 kalendárnych dní) od jej podania v prípade, ak spĺňa zákonom predpísané náležitostí. 

  1. Národné vízum

Národné vízum predstavuje formu povolenia na pobyt udeleného Slovenskou republikou, ktoré oprávňuje jej držiteľa zdržiavať sa na území Slovenskej republiky. Národné vízum sa vydáva za obdobných podmienok, ako schengenské vízum. Podáva sa na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky akreditovanom pre štát, ktorého je cudzinec štátnym príslušníkom alebo v ktorom má povolený pobyt. Žiadosť je potrebné predložiť osobne na predpísanom tlačive v slovenskom jazyku, spoločne so všetkými zákonom predpísanými prílohami.  Konzul si môže podľa vlastného uváženia vyžiadať ku žiadosti aj iné doklady a následne o nej rozhodne do 30 dní od jej prijatia. Národné vízum je udeľované na pobyt dlhší, ako 3 mesiace, najviac však na jeden rok v prípade, ak sa jedná o udelenie národného víza v súvislosti s udelením pobytu v Slovenskej republike. 

V prípade ak sa chce cudzinec zdržiavať na území Slovenskej republiky viac ako 3 mesiace v rámci jedného pol roka, musí požiadať o udelenie jedného z typov pobytov podľa zákona o pobyte cudzincov. Povolenie na pobyt predstavuje je v podstate forma „dlhodobejšieho víza“  a počas celej doby jeho platnosti oprávňuje držiteľa zdržiavať sa na území Slovenskej republiky a v schengenskom priestore.

Štátnemu príslušníkovi tretej krajiny môže byť udelené národné vízum za predpokladu, že:

  • jeho udelenie je potrebné v súvislosti s udelením pobytu v Slovenskej republiky (na 3 mesiace),
  • je starší, ako 15 rokov a je prijatý na jazykové vzdelávanie na jazykovej škole v rozsahu najmenej 25 vyučovacích hodín týždenne (na dĺžku jazykového vzdelávania najviac do 31.07. príslušného kalendárneho roka),
  • jeho udelenie je potrebné na plnenie záväzkov Slovenskej republiky, ktoré vyplývajú z medzinárodných zmlúv, (najviac na 1 rok),
  • jeho udelenie je v záujme Slovenskej republiky (najviac na 1 rok).
  1. Udelenie prechodného pobytu 

Udelenie prechodného pobytu predstavuje komplexný proces, ktorý si vyžaduje presnosť a pozornosť počas celej doby konania a môže byť trvaní aj niekoľko mesiacov. Prechodný pobyt oprávňuje štátneho príslušníka tretej krajiny zdržiavať sa, vycestovať a následne opätovne vstupovať na územie Slovenskej republiky v čase, na aký mu bol udelený. Štátny príslušník tretej krajiny môže požiadať o udelenie prechodného pobytu v prípade, ak má v úmysle zdržiavať sa na území Slovenskej republiky dlhšia, ako 3 mesiace v priebehu pol roka. Prechodný pobyt sa udeľuje na jeden konkrétny účel a iba výnimočne môže na jeho základe vykonávať aj iné činnosti. 

Prechodný pobyt môže byť udelený na nasledovné účely:

  • Pobyt na účel zamestnania
  • Pobyt na účel podnikania
  • Pobyt na účel štúdia
  • Pobyt na účel výskumu a vývoja
  • Pobyt na účel zlúčenia rodiny
  • Pobyt na účel osobitnej činnosti
  • Pobyt na účel plnenia služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl
  • Štátny príslušník, ktorý má priznané postavenie Slováka žijúceho v zahraničí
  • Štátny príslušník, ktorý má priznané postavenie osoby s dlhodobým pobytom v inom členskom štáte

Žiadosť o udelenie prechodného pobytu sa podáva na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky akreditovanom pre krajinu, v ktorej je cudzinec občanom alebo v ktorej má pobyt. V prípade ak sa štátny príslušník tretej krajiny legálne zdržiava na území Slovenskej republiky, môže podať žiadosť aj na príslušnom oddelení cudzineckej polície. Žiadosť je potrebné predložiť osobne na predpísanom tlačive v slovenskom jazyku spoločne so zákonom predpísanými prílohami. 

Všetky dokumenty a prílohy priložené k žiadosti nesmú byť staršie, ako 90 dní. Dokumenty vydané v zahraničí musia byť úradne overené (formou apostily alebo superlegalizácii) a úradne preložené do slovenského jazyka. Príslušné úrady o žiadosti rozhodnú do 90 dní od jej doručenia za predpokladu, že spĺňa zákonom predpísané náležitosti. V prípade udelenia prechodného pobytu na účely štúdia, osobitnej činnosti, výskumu a vývoja, Slováka žijúceho v zahraničí a v niektorých prípadoch práce pre zahraničného investora rozhodnú úrady do 30 dní od jej doručenia. Po udelení prechodného pobytu má štátny príslušník krajín tretieho sveta povinnosť vstúpiť na územie Slovenskej republiky do 180 dní od udelenia. Za predpokladu, že nepominul účel udelenia pobytu, tak je možné aj jeho predĺženie, resp. obnovenie. Horná hranica dĺžky obnovenia pobytu závisí od jeho účelu. V prípade, ak osoba, ktorej bol udelený prechodný pobyt na istý účel, chce vykonávať inú činnosť ako tú, na ktorú jej bol udelený, je možné podať žiadosť o zmenu jeho účelu. Štátny príslušník tretej krajiny, ktorému uplynula platnosť prechodného pobytu, je povinný opustiť územie Slovenskej republiky najneskôr v posledný deň jeho platnosti. V prípade ak bola podania žiadosť o jeho predĺženie a následne mu bola zamietnutá, tak je táto osoba povinná opustiť územie Slovenskej republiky najneskôr do 30 dní od právoplatnosti daného rozhodnutia.

  1. Udelenie trvalého pobytu

Udelenie trvalého pobytu dáva cudzincovi právo zdržiavať sa dlhodobo na území Slovenskej republiky, vycestovať do zahraničia, pracovať, podnikať, študovať, mať prístup k zdravotnej starostlivosti a k sociálnemu zabezpečeniu. Trvalý pobyt sa po prvýkrát udeľuje na 5 rokov, následne je možné požiadať o trvalý pobyt na neobmedzený čas, či dlhodobý pobyt.

  1. Trvalý pobyt na päť rokov

Trvalý pobyt na päť rokov môže byť udelený cudzincovi:

  • ktorý je manželom občana Slovenskej republiky s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky alebo závislým príbuzným v priamom rade občana Slovenskej republiky s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky,
  • ktorý je slobodným dieťaťom mladším ako 18 rokov zvereným do osobnej starostlivosti cudzinca, ktorý je manželom občana Slovenskej republiky s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky,
  • ktorý je slobodným dieťaťom mladším ako 18 rokov cudzinca s trvalým pobytom na päť rokov alebo dieťaťom mladším ako 18 rokov zvereným do osobnej starostlivosti cudzinca s trvalým pobytom na päť rokov,
  • ktorý je nezaopatreným dieťaťom starším ako 18 rokov, ktoré sa o seba nedokáže postarať z dôvodu dlhodobého nepriaznivého zdravotného stavu, cudzinca s trvalým pobytom,
  • alebo ak je to v záujme Slovenskej republiky.

Obdobne ako pri prechodnom pobyte, tak aj žiadosť o udelenie trvalého pobytu je možné podať na príslušnom oddelení cudzineckej polície alebo na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky akreditovanom pre krajinu, v ktorej je cudzinec občanom alebo v ktorej má pobyt. Žiadosť je potrebné predložiť osobne na predpísanom tlačive v slovenskom jazyku spoločne so zákonom predpísanými prílohami. Dokumenty v čase podania nemôžu byť staršie, ako 90 dní, musia byť úradne osvedčené a preložené. Podaním žiadosti nevzniká žiadateľovi nárok na pobyt na území Slovenskej republiky, resp. cudzinec sa môže na území zdržiavať výlučne počas platnosti víza, iného povolenia na pobyt alebo v rámci bezvízneho styku.

  1. Trvalý pobyt na neobmedzený čas

Oddelenie cudzineckej polície udelí cudzincovi trvalý pobyt na neobmedzený čas pokiaľ:

  • má najmenej 4 roky udelený trvalý pobyt na neobmedzený čas,
  • je dieťaťom cudzinca mladším ako 18 rokov  s trvalým pobytom na neobmedzený čas.

Postup pri podaní žiadosti o udelenie trvalého pobytu na neobmedzený čas je rovnaký, ako pri podaní žiadosti o udelenie pobytu na päť rokov. Žiadosť s jej prílohami je však potrebné podať najneskôr v posledný deň platnosti súčasného povolenia na pobyt. 

  1. Dlhodobý pobytu 

Oddelenie cudzineckej polície udelí povolenie na dlhodobý pobyt cudzincovi:

  • ktorý sa na území Slovenskej republiky zdržiava oprávnene a nepretržite po dobu 5 rokov bezprostredne pred podaním žiadosti,
  • ktorému bol zrušený alebo zanikol dlhodobý pobyt zo zákonom stanovených dôvodov,
  • ktorý má 5 rokov oprávnený, nepretržitý pobyt na území členských štátov ako držiteľ modrej karty a zdržiava sa na území Slovenskej republiky ako držiteľ modrej karty najmenej  2 roky bezprostredne pred podaním žiadosti.

Postup pri podaní žiadosti o udelenie dlhodobého pobytu je rovnaký, ako pri predchádzajúcich druhoch pobytov. Žiadosť so všetkých povinnými prílohami je potrebné podať najneskôr v posledný deň platnosti súčasného povolenia na pobyt. 

  1. Tolerovaný pobyt

Štátny príslušník krajín tretieho sveta môže požiadať o tolerovaný pobyt v prípade, ak sa ocitne v situácii, kedy nemôže opustiť územie Slovenskej republiky a zároveň nespĺňa žiadnu z podmienok udelenia pobytu. Tolerovaný pobyt sa udeľuje najviac na dobu pol roka, avšak je možné ho aj predĺžiť. Tolerovaný pobyt oprávňuje držiteľa na legálny pobyt na území Slovenskej republiky. Držiteľ je oprávnený pracovať, nie však podnikať a ani vycestovať do zahraničia.

Žiadosť o tolerovaný pobyt žiadateľ predkladá osobne na miestne príslušnom oddelení cudzineckej polície. Žiadosť musí byť podaná na predpísanom tlačive v slovenskom jazyku a je potrebné k nej doložiť aj písomné zdôvodnenie spoločne dokladmi preukazujúcimi skutočnosti odôvodňujúce udelenie prechodného pobytu. O žiadosti rozhodne príslušné oddelenie cudzineckej polície do 15 dní od jej podania. V prípade, ak zanikne dôvod, na ktorý bol tolerovaný pobyt udelený, že cudzinec povinný danú skutočnosť oznámiť cudzineckej polícii do 15 dní odo dňa, keď sa o nej dozvedel. V prípade, ak bola žiadosť odmietnutá, je cudzinec povinný vycestovať z územia Slovenskej republiky do 30 dní od právoplatnosti tohto rozhodnutia. 

Sabína BENEDIKOVÁ AUTOR ČLÁNKU
ZDIELAŤ ČLÁNOK
Sme tu, aby sme
poradili, pýtajte sa

    Meno a Priezvisko
    vzor@email.sk
    +421 111 222 333
    Dobrý deň, chcem sa informovať ...

    Vaše osobné údaje spracúvame za účelom vybavenia Vašej požiadavky.
    Viac informácií nájdete v sekcii ochrana osobných údajov.

    E-MAIL

    office@kaduc.sk

    TELEFÓN

    +421 950 679 434

    KANCELÁRIA A SÍDLO

    kaduc & partneri s. r. o.

    Trojičné námestie 4, 917 01 Trnava
    Slovenská republika
    (korešpondenčná adresa)

    KANCELÁRIA

    Panenská 23
    811 03 Bratislava
    Slovenská republika