kaduc-logo

Logo vychádza z koncepcie spojenia moderného a tradičného poňatia advokácie.
Základnú konštrukciu loga
tvoria dva elementy: symbol
pilcrow a názov advokátskej
kancelárie.

Význam symbolu

Občianske združenia patria medzi právnické osoby, ktoré vznikajú registráciou v registri mimovládnych neziskových organizácií vedenom Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky. Regulované sú najmä zákonom č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov; vzťahujú sa na ne však aj účtovné a daňové predpisy.

Prípad z praxe

Novozaložené občianske združenie sa na našu advokátsku kanceláriu obrátilo s otázkou, či má povinnosť viesť účtovníctvo a podávať daňové priznanie, ak jedinými jeho príjmami sú členské príspevky vyberané na základe stanov občianskeho združenia.

Povinnosť viesť účtovníctvo

Povinnosť vedenia účtovníctva upravuje zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“).

V zmysle § 1 ods. 1 písm. a) bod 1. v spojení s § 1 ods. 2 zákona o účtovníctve sa každá právnická osoba, ktorá má sídlo na území Slovenskej republiky, a teda aj občianske združenie so sídlom na Slovensku, považuje za účtovnú jednotku.

Podľa § 4 ods. 1 zákona o účtovníctve vo všeobecnosti platí, že účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, je povinná viesť účtovníctvo odo dňa svojho vzniku až do dňa svojho zániku.

Jednoduché alebo podvojné účtovníctvo?

Podľa § 2 ods. 1 zákona o účtovníctve je každá účtovná jednotka, a teda aj občianske združenie so sídlom na Slovensku, povinná viesť účtovníctvo v sústave podvojného alebo jednoduchého účtovníctva.

Všeobecným pravidlom zakotveným v § 9 ods. 1 zákona o účtovníctve je povinnosť účtovať v sústave podvojného účtovníctva. Existujú však výnimky týkajúce sa aj občianskych združení.

Ak osobitné predpisy neustanovujú inak, podľa § 9 ods. 2 písm. b) zákona o účtovníctve platí, že v sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať občianske združenie, ak spĺňa kumulatívne všetky nižšie uvedené kritériá:

  • občianske združenie nepodniká,
  • jeho príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období sumu 200 000 eur a
  • nie je subjektom verejnej správy.

Osobitným predpisom je napríklad zákon č. 112/2018 Z. z. o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorý v § 14 ustanovuje, že registrovaný sociálny podnik, ktorým môže byť aj občianske združenie, je povinný účtovať v podvojnom účtovníctve.

Daň z príjmov

Povinnosť podať daňové priznanie a následne zaplatiť daň z príjmov je normovaná zákonom č. 595/2003 Z . z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“).

V zmysle zákona o dani z príjmov sa aj občianske združenie považuje za daňovníka, a teda nie je od povinnosti podať daňové priznanie a priori oslobodené.

V zmysle § 41 ods. 1 zákona o dani z príjmov však občianske združenie nemusí podať daňové priznanie, ak malo výlučne len:

  • príjmy, ktoré nie sú predmetom dane,
  • príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou alebo
  • príjmy oslobodené od dane podľa  13 ods. 2 písm. b) zákona o dani z príjmov.

Na posúdenie povinnosti podať daňové priznanie je preto smerodajné, aké príjmy konkrétne občianske združenie v danom zdaňovacom období malo.

Analýza všetkých možných jednotlivých druhov príjmov občianskych združení by niekoľkonásobne presiahla rozsah tohto článku, preto sa ďalej zameriame len na posúdenie povinnosti podať daňové priznanie, ak príjmami občianskeho združenia boli výlučne len členské príspevky.

Podľa § 12 ods. 2 zákona o dani z príjmov sú predmetom dane aj príjmy z členských príspevkov daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie.

V zmysle § 13 ods. 2 písm. b) zákona o dani z príjmov sú však členské príspevky podľa stanov prijaté občianskymi združeniami od dane oslobodené.

Pokiaľ teda malo občianske združenie v danom zdaňovacom období výlučne len príjmy z členských príspevkov, ak boli tieto členské príspevky zároveň upravené v stanovách občianskeho združenia, ide o členské príspevky oslobodené od dane a občianske združenie nie je povinné podať daňové priznanie.

Podľa praktických príkladov uvedených na webovej stránke Finančnej správy Slovenskej republiky pritom postačuje, aby stanovy občianskeho združenia zakotvovali povinnosť členov občianskeho združenia platiť členské príspevky. Výška členského poplatku nemusí byť v stanovách určená.[1]

A contrario z uvedeného vyplýva, že v prípade, ak povinnosť členov občianskeho združenia platiť členské príspevky nebola zakotvená v stanovách občianskeho združenia, nie sú členské príspevky oslobodené od dane a občianske združenie je povinné podať daňové priznanie.

Minimálna daň (daňová licencia)

Od 1.1.2024 bola v rámci tzv. konsolidačného balíčka (znovu) zavedená povinnosť právnických osôb platiť minimálnu daň (daňovú licenciu). Uvedená povinnosť sa však podľa § 46b ods. 7 písm. b) v spojení s § 12 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov občianskych združení netýka.

 

 

[1] Finančná správa Slovenskej republiky Príjmy oslobodené od dane [cit. 28.2.2025] URL: <https://podpora.financnasprava.sk/441833-Pr%C3%ADjmy-osloboden%C3%A9-od-dane->.

 

Petra GALOVIČOVÁ AUTOR ČLÁNKU
ZDIELAŤ ČLÁNOK
Sme tu, aby sme
poradili, pýtajte sa

    Meno a Priezvisko
    vzor@email.sk
    +421 111 222 333
    Dobrý deň, chcem sa informovať ...

    Vaše osobné údaje spracúvame za účelom vybavenia Vašej požiadavky.
    Viac informácií nájdete v sekcii ochrana osobných údajov.

    E-MAIL

    office@kaduc.sk

    TELEFÓN

    +421 950 679 434

    KANCELÁRIA A SÍDLO

    kaduc & partneri s. r. o.

    Trojičné námestie 4, 917 01 Trnava
    Slovenská republika
    (korešpondenčná adresa)

    KANCELÁRIA

    Panenská 23
    811 03 Bratislava
    Slovenská republika