V našom článkovom seriáli o bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa dostávame do jeho poslednej časti - vyporiadanie. Zánikom manželstva zaniká i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.
Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich. Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v ust. § 150 Občianskeho zákonníka.
Vyporiadanie znamená nielen rozdelenie hnuteľných a nehnuteľných vecí, ktoré patrili do zaniknutého bezpodielového spoluvlastníctva, ale aj vzájomné vyporiadanie všetkých pohľadávok a dlhov vyplývajúcich z tohto spoluvlastníctva.
Predmetom vyporiadania BSM je všetko, čo do neho patrilo a existovalo v čase jeho zániku. Tento čas je rozhodujúci aj pre posúdenie stavu vecí, ako je napríklad ich vek, miera opotrebenia, zhodnotenia a pod.[1] Okamih zániku - zrušenia BSM, je rozhodujúci nielen pre určenie spoločného majetku, ale aj pre určenie jeho hodnoty. Pri určení ceny veci sa spravidla vychádza z jej ceny v čase, keď sa vykonáva vyporiadanie. Avšak tomu, kto určitú vec od zániku bezpodielového spoluvlastníctva do vyporiadania užíval a do nehnuteľnosti investoval vlastné peniaze, sa môže ohodnotiť nehnuteľnosť so stavom v čase zániku BSM, bez ohľadu na stav nehnuteľnosti v čase vyporiadania (samozrejme, ak mu vec má zostať). Opotrebenie vecí i náklady sa započítavajú. Pri vyporiadaní BSM je preto veľmi dôležité správne určiť cenu jednotlivých vecí i hodnotu celého majetku.
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo to, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok a je povinný nahradiť to, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
Právne účinky vyporiadania nastávajú dňom, keď došlo k uzatvoreniu dohody o vyporiadaní BSM, prípadne dňom právoplatnosti súdneho rozhodnutia o vyporiadaní alebo schválení súdneho zmieru, alebo márnym uplynutím trojročnej prekluzívnej lehoty.
Vyporiadanie BSM dohodou
Vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva dohodou je spôsob vyporiadania, ktorý najčastejšie odporúčame našim klientom. Je to najrýchlejší a aj najlacnejší spôsob vyporiadania spoločného majetku.
Ak sú predmetom dohody o vyporiadaní BSM výlučne hnuteľné veci, zákon nevyžaduje určitú formu. Dohodu možno uzavrieť písomne, ústne i konkludentne. Ak sú však predmetom dohody aj nehnuteľnosti, dohoda musí mať písomnú formu a účinnosť nadobúda až vkladom do katastra nehnuteľností.
Podľa ustálenej judikatúry „K dohode môže dôjsť aj tak, že bezpodieloví spoluvlastníci, hoci aj mlčky, zhodne vychádzajú z toho, že do výlučného osobného vlastníctva každého z nich pripadnú tie veci, ktoré každý z nich mal v čase vyporiadania vo svojej dispozícii a vo svojom užívaní. Nemožno však vylúčiť, že bezpodieloví spoluvlastníci napríklad v písomne uzavretej dohode o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva menovite uvedú len niektoré veci alebo iné majetkové hodnoty, a to, komu z nich pripadnú, ale k tejto dohode pripoja vyhlásenie o tom, že voči sebe nemajú ďalšie nevyporiadané nároky z bezpodielového spoluvlastníctva manželov. (R 62/1974)
Právne účinky dohody nastávajú dňom jej uzavretia. Ak sa rozvedení manželia majú záujem vyporiadať dohodou, je nevyhnutné, aby tak urobili do troch rokov odo dňa zániku BSM, t.j. odo dňa zániku manželstva. Ak tak neurobia, môžu v rovnakej lehote podať žalobu o vyporiadanie BSM na príslušný súd. Upozorňujeme, že ak manželia neuzavrú dohodu a nepodajú ani žalobu, uplynutím troch rokov od zániku BSM, platí nevyvrátiteľná domnienka v zmysle ust. § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka.
Formálne ako aj obsahové náležitosti dohody sú pre právne správnu úpravu vzájomných práv a povinností rozvedených manželov veľmi dôležité. Preto Vám odporúčame si nechať dohodu o vyporiadaní BSM vypracovať advokátom, čo je zárukou, že všetky Vaše práva a povinností budú upravené platne a aj vykonateľne pre prípad, že by jeden z manželov záväzky vyplývajúce z dohody nesplnil riadne a včas.
[1] Pri určení ceny vecí je rozhodujúci čas vyhlásenia rozhodnutia, ktorým sa vykonáva ich vyporiadanie.