kaduc-logo

Logo vychádza z koncepcie spojenia moderného a tradičného poňatia advokácie.
Základnú konštrukciu loga
tvoria dva elementy: symbol
pilcrow a názov advokátskej
kancelárie.

Význam symbolu

ÚVOD

Zákon o rodine č. 36/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov stanovuje rámec pre právne vzťahy medzi rodičmi a deťmi, vrátane otázok ako osobná starostlivosť o maloleté deti.

Výlučná osobná starostlivosť jedného z rodičov, striedavá osobná starostlivosť obidvoch rodičov (ďalej len ako „Striedavá OS“) a spoločná osobná starostlivosť (ďalej len ako „Spoločná OS“) predstavujú formy, ktorými môže súd rozhodnúť o tom, akým spôsobom budú rodičia vykonávať starostlivosť o svoje deti a zabezpečovať tak výchovu a starostlivosť o ne. Všetky tri formy osobnej starostlivosti o dieťa sú rovnocenné a rozhodujúcim kritériom pre určenie konkrétnej formy výkonu osobnej starostlivosti je záujem dieťaťa a ďalšie podmienky, ktoré uvádzame v tomto článku.

Priblížime Vám spoločnú osobnú starostlivosť, ktorá bola do nášho právneho poriadku zavedená novelou Zákona o rodine s účinnosťou od 1.1.2023 a porovnáme ju so striedavou osobnou starostlivosťou obidvoch rodičov.

1. Spoločná osobná starostlivosť obidvoch rodičov

Spoločná osobná starostlivosť obidvoch rodičov je spôsob starostlivosti o dieťa, kde režim starostlivosti zostáva rovnaký ako v období pred rozvodom manželstva, prípadne rozchodom partnerov, teda rovnaký, ako rodičia dieťaťa už realizovali pred ukončením ich vzájomného vzťahu. Pri tejto forme starostlivosti sa rodičia dokážu bez konfliktu dohodnúť o všetkých otázkach týkajúcich sa maloletého dieťaťa, ako sú vzdelanie, zdravotná starostlivosť, náboženská výchova a ďalšie podstatné otázky. Rodičia rozhodujú spoločne a to s minimálnym zásahom zo strany štátu.

Takáto forma starostlivosti sa uplatňuje najmä u rodičov, ktorí aj po rozvode alebo rozchode ostanú naďalej žiť v jednej domácnosti alebo vzdialenosť ich bydlísk je minimálna. V praxi sa realizuje aj tak, že deti zostávajú žiť v domácnosti ako doteraz a nepresúvajú sa do domácnosti druhého rodiča. Takýto režim predstavuje najmenšie zásahy pre dieťa.

Zavedenie spoločnej osobnej starostlivosti podporuje už existujúcu premisu, že zánikom manželstva (alebo partnerstva) sa nemá oslabiť rozsah rodičovských práv a povinností medzi dieťaťom a rodičom a v konkrétnych prípadoch vzhľadom na najlepší záujem dieťaťa môže podporiť zachovanie a rozvoj vzťahových väzieb dieťaťa s obidvomi rodičmi aj na čas po rozvode a po rozchode.

Zákon o rodine č. 36/2005 Z.z. stanovuje podmienky pre spoločnú osobnú starostlivosť obidvoch rodičov nasledovne: „Ak sú obidvaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a ak majú o spoločnú osobnú starostlivosť o dieťa obidvaja rodičia záujem a ak obidvaja rodičia súhlasia so spoločnou osobnou starostlivosťou o dieťa, súd môže zveriť dieťa do spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, ak je to v záujme dieťaťa a ak budú takto zaistené potreby dieťaťa.“

K výživnému Zákon o rodine uvádza: „Ak je maloleté dieťa zverené do spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, súd môže schváliť dohodu rodičov o výške výživného alebo môže rozhodnúť aj tak, že počas trvania spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov výživné neurčuje.„

Základnými podmienkami výkonu spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov:, ktoré musia byť splnené súčasne sú:

  1. Obaja rodičia sú spôsobilí dieťa vychovávať
  2. Obaja rodičia majú o spoločnú OS záujem
  3. Obaja rodičia súhlasia
  4. Je to v záujme dieťaťa
  5. Budú takto zaistené potreby dieťaťa

2. Striedavá osobná starostlivosť obidvoch rodičov

Inštitút striedavej starostlivosti predstavuje režim výkonu starostlivosti o dieťa, keď rodičia dieťaťa nežijú v spoločnej domácnosti a dieťa žije striedavo s jedným a druhým rodičom v pravidelných časových intervaloch Frekvencia striedania dieťaťa môže byť rôzna. V praxi pôjde najčastejšie o striedanie v týždňových, dvojtýždňových intervaloch, režim „krátky dlhý týždeň“.

Striedavú OS môže súd nariadiť súdnym rozhodnutím aj vtedy, ak jeden z rodičov s nariadením striedavej starostlivosti nesúhlasí. Súd musí skúmať vhodnosť striedavej starostlivosti vždy, ak aspoň jeden z rodičov prejaví o striedavú OS záujem.

Rovnako pri zverení dieťaťa do striedavej OS je dôležitá schopnosť rodičov spolu komunikovať, nakoľko pravidelné striedanie dieťaťa si komunikáciu medzi rodičmi vyžaduje.

Podmienky pre nariadenie striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov sú:

  1. Obaja rodičia sú spôsobilí dieťa vychovávať
  2. Obaja rodičia majú záujem o osobnú starostlivosť o dieťa (nie je možné ju nariadiť proti vôli rodiča, ktorý nemá záujem sa o dieťa starať)
  3. Aspoň jeden z rodičov súhlasí so striedavou osobnou starostlivosťou
  4. Je to v záujme dieťaťa
  5. Budú takto zaistené potreby dieťaťa

3. Rozdiely spoločnej a striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov

Hoci spoločná osobná starostlivosť a striedavá osobná starostlivosť obidvoch rodičov znejú pojmovo veľmi podobne, existujú medzi nimi významné rozdiely, ktoré ovplyvňujú tak život dieťaťa, ako aj samotné fungovanie rodičovských vzťahov.

Tieto rozdiely sú najmä tieto:

  • So spoločnou starostlivosťou musia obaja rodičia súhlasiť. Súd nemôže v prípade spoločnej OS autoritatívne rozhodnúť Striedavú starostlivosť súd môže nariadiť aj autoritatívne, postačuje ak súhlasí jeden rodič.
  • Pri spoločnej starostlivosti deti nebudú mať určené presné dni a časy striedania sa u rodičov a režim striedania bude realizovaný na základe dohody rodičov.
  • V prípade spoločnej starostlivosti nemusí byť upravené výživné, pretože zákon uvádza, že buď bude výživné určené dohodou rodičov, alebo nebude určené vôbec. Pri striedavej OS sa výživné obvykle neurčuje, ale súd ho určiť môže, ak je to v záujme dieťaťa.
  • Rozsudok v prípade spoločnej OS bude stručný, nakoľko ide o formu starostlivosti s najmenšou mierou zásahu štátu. Rodičia si môžu podmienky starostlivosti o deti stanovovať samy.Nevýhodou je určitá miera právnej neistoty, nakoľko, ak sa vyskytne problém, rodičia nemajú exaktnú právnu úpravu a nemôžu vymáhať plnenie dohody.

ZÁVER

Spoločná osobná starostlivosť a striedavá osobná starostlivosť sú dve rôzne formy, ako môže súd rozhodnúť o starostlivosti o dieťa po rozvode alebo v prípade neformálnych vzťahov rodičov. Zatiaľ čo spoločná starostlivosť zaručuje rovnakú právomoc rodičov v rozhodovaní, striedavá starostlivosť sa zameriava na rovnomerné rozdelenie času dieťaťa medzi oboma rodičmi. Výber medzi týmito formami závisí od schopnosti rodičov komunikovať, organizovať a zabezpečiť stabilitu pre dieťa. Každý prípad je individuálny a je potrebné zvážiť všetky faktory, ktoré môžu ovplyvniť vývoj dieťaťa a to najmä z pohľadu jeho najlepšieho záujmu.

Ak neviete, ktorá z foriem osobnej starostlivosti je z právneho hľadiska pre Vašu situáciu najvhodnejšia, pokojne sa obráťte na našu kanceláriu, radi Vám poradíme. Ak Vás náš článok zaujal, prezrite si našu knižnicu pre viac zaujímavých článkov.

Veronika BLAŠKOVÁ AUTOR ČLÁNKU
ZDIELAŤ ČLÁNOK
Sme tu, aby sme
poradili, pýtajte sa

    Meno a Priezvisko
    vzor@email.sk
    +421 111 222 333
    Dobrý deň, chcem sa informovať ...

    Vaše osobné údaje spracúvame za účelom vybavenia Vašej požiadavky.
    Viac informácií nájdete v sekcii ochrana osobných údajov.

    E-MAIL

    office@kaduc.sk

    TELEFÓN

    +421 950 679 434

    KANCELÁRIA A SÍDLO

    kaduc & partneri s. r. o.

    Trojičné námestie 4, 917 01 Trnava
    Slovenská republika
    (korešpondenčná adresa)

    KANCELÁRIA

    Panenská 23
    811 03 Bratislava
    Slovenská republika