Vaša spoločnosť môže byť zrušená aj opomenutím Vášho konania. Vedeli ste o tom? V prvom článku sme sa venovali tomu, kto môže zrušiť spoločnosť proti vôli spoločníka / štatutárneho orgánu a aké sú dôvody zrušenia. V tomto článku prinášame ďalšie dôvody zrušenia spoločnosti.
DÔVODY ZRUŠENIA SPOLOČNOSTI
Strata oprávnenia na podnikanie
Spoločnosti majú svoje predmety činnosti zapísané v obchodnom registri. Dôvodom straty oprávnenia na podnikanie môže byť nielen vlastná činnosť spoločnosti smerujúca k zrušeniu živnostenského oprávnenia, ale aj rozhodnutie príslušných orgánov o zrušení povolania vo forme sankcie. Na naplnenie tohto dôvodu zrušenia spoločnosti súdom nepostačuje strata jedného alebo niekoľkých z viacerých oprávnení na podnikanie, ale strata všetkých podnikateľských oprávnení.
Zánik predpokladov ustanovených zákonom na vznik spoločnosti
Pred vznikom obchodnej spoločnosti a jej zápisom do obchodného registra je potrebné absolvovať formálny proces spojený so zakladaním spoločnosti, či už spísanie zakladateľskej listiny alebo spoločenskej zmluvy, získanie oprávnení na podnikanie, súhlas so zriadením sídla a pod. Pokiaľ po vzniku spoločnosti tieto predpoklady zaniknú, je to dôvodom na zrušenie spoločnosti. Dôležitá je však následnosť zániku predpokladov, a to že k ich zániku dôjde až po zápise spoločnosti do obchodného registra. Pokiaľ by existovali takéto vady predpokladov na vznik spoločnosti ešte pred zápisom spoločnosti do obchodného registra, prichádza do úvahy iný inštitút, a to neplatnosť spoločnosti podľa § 68a Obchodného zákonníka.
Porušenie povinnosti vytvoriť alebo doplniť rezervný fond spoločnosti;
Kapitálové obchodné spoločnosti si povinne vytvárajú rezervný fond. Tento rezervný fond si môžu vytvoriť súčasne so vznikom spoločnosti alebo túto povinnosť môžu ,,odložiť“ a rezervný fond vytvoria až z prvého zisku podľa riadnej účtovnej závierky. Vytváranie rezervného fondu si spoločnosti upravujú v zakladateľskej listine alebo spoločenskej zmluve. Dôležité na naplnenie tohto dôvodu zrušenia spoločnosti je, že došlo k porušeniu povinnosti vytvorenia alebo doplnenia rezervného fondu vo výške určenej zákonom. Pokiaľ zakladajúci dokument spoločnosti upravuje vytvorenie a dopĺňanie rezervného fondu vo vyšších sumách ako predpokladá Obchodný zákonník a dôjde k porušeniu tejto povinnosti vyplývajúcej zo zakladajúceho dokumentu spoločnosti, nemusí dôjsť súčasne aj k naplneniu tohto dôvodu zrušenia spoločnosti súdom. Podstatné na účely dôvodov zrušenia spoločnosti súdom je, či boli dodržané aspoň minimá určené Obchodným zákonníkom.
Porušenie povinnosti podľa § 56 ods. 4 Obchodného zákonníka
Ust. § 56 ods. 4 Obchodného zákonníka okrem iného upravuje, že činnosť, ktorú podľa osobitných predpisov môžu vykonávať iba fyzické osoby, môže spoločnosť vykonávať iba pomocou osôb, ktoré sú na to oprávnené podľa osobitných predpisov.
Zjednodušene povedané, niektoré činnosti môžu vykonávať len fyzické osoby s určitým oprávnením (napr. aj advokáti). Takáto osoba, ktorá disponuje zákonnými oprávneniami na výkon činnosti, musí v spoločnosti vykonávajúcej takúto činnosť figurovať a spoločnosť môže túto činnosť vykonávať len takouto oprávnenou fyzickou osobou. Odchod oprávnenej fyzickej osoby zo spoločnosti bez zabezpečenia náhradnej osoby s oprávnením na rovnakú činnosť predstavuje dôvod zrušenia spoločnosti súdom.
Porušenie povinnosti uložiť do zbierky listín individuálnu účtovnú závierku za najmenej dve účtovné obdobia nasledujúce po sebe
Obchodné spoločnosti povinne každoročne vytvárajú individuálnu účtovnú závierku, ktorú sú povinné uložiť do zbierky listín. Nakoľko k odoslaniu individuálnej účtovnej závierky do zbierky listín dochádza automaticky z registra účtovných závierok, fakticky spoločnosti postačí splnenie povinností v súlade so zákonom o účtovníctve a publikovaním účtovnej závierky v registri účtovných závierok dôjde k ich uloženiu aj do zbierky listín. Dôležité v tomto bode je, že sankcia zrušením spoločnosti nehrozí za individuálne porušenie tejto povinnosti v kalendárny rok, ale musí ísť o opakované porušenie povinnosti dve účtovné obdobia za sebou. Príklad 1: neuloženie účtovnej závierky v roku 2017, uloženie účtovnej závierky v roku 2018 a znova neuloženie účtovnej závierky v roku 2019 síce predstavuje nesplnenie povinnosti uložiť individuálnu účtovnú závierku do zbierky listín dve účtovné obdobia, keďže však nešlo o dve účtovné obdobia nasledujúce po sebe, podmienky na zrušenie spoločnosti naplnené nebudú. Tým samozrejme nie sú dotknuté iné hroziace sankcie za nesplnenie povinnosti uložiť individuálnu účtovnú závierku každoročne.
Spoločnosť nespĺňa podmienky podľa § 2 ods. 3 (preukázanie oprávnenia na zriadenie sídla).
Obchodné spoločnosti musia mať svoje sídlo. Keďže nehnuteľnosť, v ktorej sídli spoločnosť, nemusí byť v jej vlastníctve, zákon vyžaduje preukázanie oprávnenia spoločnosti na zriadenie jej sídla. V praxi sa to často realizuje práve súhlasom vlastníka nehnuteľnosti so zriadením sídla. V prípade, ak by oprávnenie na užívanie nehnuteľnosti zaniklo, spoločnosť je povinná bezodkladne zabezpečiť iné sídlo spoločnosti, v opačnom prípade riskuje svoje zrušenie súdom z dôvodu, že nemá oprávnenie na zriadenie sídla.
Záver
Viaceré dôvody zrušenia spoločnosti súdom podľa ust. § 68 ods. 6 Obchodného zákonníka je možné naplniť už len pasivitou alebo nevšímavosťou spoločnosti (účtovné závierky, strata oprávnenia na zriadenie sídla, nekonanie valného zhromaždenia a pod.). Odporúčame, aby si každý skontroloval, či má minimálne vyššie uvedené skutočnosti v spoločnosti na poriadku, aby zbytočne neriskoval zrušenie svojej spoločnosti. Na prvý pohľad malý formálny nedostatok v spojení napr. s pohádaním sa s obchodným partnerom, prípadne s konkurenčným bojom a následným návrhom alebo podnetom môže spôsobiť zbytočné právne komplikácie, ktorým sa je určite možné vyhnúť.
Pokiaľ by ste potrebovali pomôcť s posúdením splnenia právnych povinností vo Vašej spoločnosti s ručením obmedzeným alebo inej spoločnosti, pokojne nás kontaktujte na e-mail sabik@kaduc-sk.test alebo na telefónnom čísle +421 911 175 170.